enfrdeitptrues

 

Talented athletes, volunteers and clubs from across Bolsover District were honoured for their achievements at our annual Active Bolsover District Awards ceremony.

Held at Sports Direct HQ in Shirebrook, the event celebrated the active and sporting achievements of individuals and organisations over the past twelve months.Active Bolsover District Award winners 2019

Amongst the winners was Jessica Holmes from Area 51 Martial Arts Club who has creating a welcoming environment for all ages. They regularly introduce new opportunities for a range of ages and abilities to engage in physical activities.

The School Sport Organising Crew of the Year went to Glebe Junior School have worked effectively at lunchtimes to deliver activities to all 420 pupils at Glebe, ensuring that all children have a fun and energetic lunchtime on the courts each week. Alongside this, members of the crew have led a Change 4 Life Club on a Friday lunchtime with children who need extra encouragement to participate.

Council Chairman, Councillor Tom Munro who presented the winners with their awards said, “We truly have a district full of spirited sports people and clubs and my admiration goes out to everyone who continually dedicates their time to their particular sport or organisation.

“Sports development is a top priority for us and we continue to increase participation by putting on more and more activities and sports sessions to help support our athletes, coaches and clubs as much as we can.”

The winners and runners-up where as follows:

  • Active Schools of the Year: Town End Junior School and Glebe Junior School
  • Disabled School Sports Leader of the Year: Kane Shelbourne
  • Mini Leaders: Corey Pledge and Blakley Radford Banks
  • Secondary School Sports Leader of the Year: Grace Nussey and the runner up: Reuben Lowe
  • Go! Active Coach of the Year: Jessica Holmes, Area 51
  • Sports Direct. Com Club of the Year: South Normanton Colts FC
  • Primary School Sports Organising Crew: Glebe Junior School
  • Secondary School Sport Organising Committee: Shirebrook Academy
  • Van Dyk’s Hotel Inclusive Project of the Year: Rhubarb Farm
  • Sporting Achievement through Adversity: Alice Smart
  • Personal Best: Travis Senior
  • Primary School Team of the Year: Creswell Junior School Swimming Team
  • Sports Direct.com Team of the Year: Oxcroft Ladies Bowling Team
  • Outstanding Project/Initiative of the Year: Town End Junior School – Feel Good Day and Glebe Junior School – Hobby Horse Club an the runner Up: Tibshelf Infant School – Whole School Sports Activity Day
  • Bolsover District Council Special Recognition: Bolsover District Bowls Development Group; Laura Martin, Monday night netball; Joe Mason, Louise Smalley Walk and Hayden Hudson
  • Adult Recognition of the Year: Melissa Chattaway
  • Primary Sportsperson of the Year: George Cooper and the runner up: Jack Ashmore Slack
  • U14 Sportsman of the Year: Lewes Shorthose and runner up: Jake Else
  • U14 Sportswoman of the Year: Eva Kirkwood and runner up: Isabelle Corbett
  • Young Sportsman of the Year: Charlie Baldwin and runner up: George Wilkinson
  • Young Sportswoman of the Year: Lucy Forrest
  • Bolsover District Council Disabled Sportsperson of the Year: Diana Reddy
  • Bolsover District Council Sportswoman of the Year: Izzie Coakley
  • Bolsover District Council Sportsman of the Year: Ronnie Cowan 
  • Bolsover District Council Change 4 Life: Eric Soar, Dorothy Davies and Clinton Phillips

 

What's on

No events
Go to top