enfrdeitptrues
Click Here to Save Time and Do it Online
 Click Here to Save Time and Do it Online
Close 
Contact Us

Contact Us

Bin Collections

Bin Collections

My Councillor

My Councillor

Find My...

Find My...

Contact Us

click here to see what services we are responsible for

 

Bolsover Contact Centre, Cotton Street, Bolsover S44 6HA
Clowne Contact Centre, The Arc, High Street, Clowne S43 4JY (main headquarters)

Shirebrook Contact Centre, 2A Main Street, Shirebrook NG20 8AW
South Normanton Contact Centre, The Hub, Shiners Way, South Normanton DE55 2AA
Telephone 01246 242424

FlickrTwitter
You TubeInstagram

When is my bin collection?

Find my Councillor

My Area

See what services are available in your area

Go!Active @ The Arc

2015 District Election Results

Seats won (37 available)

32 seats (Labour)

5 seats (Independent)

Breakdown of results: District Council Election 2015 (07 May 2015)

Barlborough (2 seats)

Covering: Barlborough

GILMOUR Hilary Joan
Labour
(Elected) 919 votes 
WATSON Brian
Labour
(Elected) 840 votes 
HUNT Maxine Yvonne
Conservative
688 votes

Electorate: 2495

Ballot papers issued: 1607

Total rejected papers: 14

Turnout: 64.41%

Blackwell (2 seats)

Covering: Blackwell, Hilcote, Newton and Westhouses

MOESBY Clive Richard
Labour
(Elected) 1277 votes 
BULLOCK Dexter Gene Bryan
Independent
(Elected) 1011 votes 
MUNKS Clare
Labour
951 votes

Electorate: 3483

Ballot papers issued: 2219

Total rejected papers: 69

Turnout: 63.71%

Bolsover North West (2 seats)

COOPER Christopher Paul
Labour
(Elected) 1008 votes 
STATTER Sue
Labour
(Elected) 968 votes 
EVANS Elaine Ann
Trade Unionist and Socialists Against Cuts
359 votes

Electorate: 3004

Ballot papers issued: 1652

Total rejected papers: 145

Turnout: 54.99%

Bolsover South (2 seats) (Uncontested)

BENNETT Toni
Labour
(Uncontested)
HALL James Eric
Labour
(Uncontested)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Bolsover West (2 seats)

BOWLER Rose
Labour
(Elected) 821 votes 
DIXEY Mark William
Labour
(Elected) 756 votes 
BAGSHAW John
UK Independence party
653 votes
DALE Jon
Trade Unionist and Socialists Against Cuts
217 votes

Electorate: 2929

Ballot papers issued: 1740

Total rejected papers: 68

Turnout: 59.41%

Clowne North (2 seats)

CONNERTON Terry
Labour
(Elected) 1037 votes 
BUXTON Gwyneth Iris
Labour
(Elected) 973 votes 
JACKSON David Thomas
Conservative
551 votes

Electorate: 3036

Ballot papers issued: 1693

Total rejected papers: 17

Turnout: 55.76%

Clowne South (2 seats)

REID Karl
Labour
(Elected) 841 votes 
SMITH Jim
Labour
(Elected) 829 votes 
BAILEY Allan
Independent
639 votes
CUNLIFFE Radley Benjamin
Conservative
458 votes

Electorate: 2926

Ballot papers issued: 1840

Total rejected papers: 22

Turnout: 62.88%

Elmton-with-Creswell (3 seats)

CLIFTON Jim
Independent
(Elected) 1337 votes 
MCGREGOR Duncan
Labour
(Elected) 1328 votes 
TURNER Rita
Labour
(Elected) 1253 votes 
COLBERT Paul Anthony William
Labour
1043 votes

Electorate: 4670

Ballot papers issued: 2605

Total rejected papers: 84

Turnout: 55.78%

Pinxton (2 seats)

DOOLEY Mary Jane
Labour
(Elected) 960 votes 
ALEXANDER Tom
Labour
(Elected) 752 votes 
MEREDITH John
Independent
601 votes
DRAKE-BROCKMAN Cherry Anne
Independent
587 votes

Electorate: 3328

Ballot papers issued: 1814

Total rejected papers: 55

Turnout: 54.51%

Pleasley (2 seats) (Uncontested)

BOWMER Pauline May
Labour
(Uncontested)
SYRETT Ann Maureen
Labour
(Uncontested)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

Scarcliffe (2 seats)

WILSON Jen
Labour
(Elected) 1047 votes 
CRANE Malc
Labour
(Elected) 871 votes 
BARNICOAT Suzanne
Independent
837 votes

Electorate: 3208

Ballot papers issued: 1954

Total rejected papers: 41

Turnout: 60.91%

Shirebrook East (1 seats)

MURRAY-CARR Brian Richard
Labour
(Elected) 406 votes 
CHARLESWORTH John
UK Independence party
218 votes

Electorate: 1123

Ballot papers issued: 631

Total rejected papers: 7

Turnout: 56.19%

Shirebrook Langwith (1 seats)

WALKER Kenneth Frank
Labour
(Elected) 614 votes 
SCOTT Iris Sandra
UK Independence party
379 votes

Electorate: 1620

Ballot papers issued: 1000

Total rejected papers: 7

Turnout: 61.73%

Shirebrook North West (1 seats)

FRITCHLEY Stephen William
Labour
(Elected) 601 votes 
EGGLESTON Dean Lloyd
Trade Unionist and Socialists Against Cuts
212 votes

Electorate: 1663

Ballot papers issued: 842

Total rejected papers: 30

Turnout: 50.63%

Shirebrook South East (1 seats)

ANDERSON Andrew
Labour
(Elected) 503 votes 
WABY Valerie Margaret
UK Independence party
288 votes
MCKEOWN Mark Richard Charles
Conservative
94 votes

Electorate: 1626

Ballot papers issued: 893

Total rejected papers: 8

Turnout: 54.92%

Shirebrook South West (1 seats) (Uncontested)

PEAKE Sandra
Labour
(Uncontested)

Electorate: Unknown

Ballot papers issued: Unknown

Total rejected papers: Unknown

Turnout: Unknown

South Normanton East (2 seats)

CANNON Tracey Elizabeth
Labour
(Elected) 969 votes 
JOESBURY Andrew Charles
Independent
(Elected) 873 votes 
PARKIN Graham Jeffrey
Labour
769 votes

Electorate: 3444

Ballot papers issued: 1870

Total rejected papers: 49

Turnout: 54.3%

South Normanton West (3 seats)

STEVENSON Emma Jane
Labour
(Elected) 1360 votes 
BARNES Paul Christopher
Labour
(Elected) 1288 votes 
SMITH Phil
Labour
(Elected) 1108 votes 
LOADER Brian Christopher
Trade Unionist and Socialists Against Cuts
553 votes

Electorate: 4711

Ballot papers issued: 2612

Total rejected papers: 323

Turnout: 55.44%

Tibshelf (2 seats)

WATSON Deborah Susan
Independent
(Elected) 1166 votes 
HEFFER Ray
Independent
(Elected) 1149 votes 
SALT Kathryn
Labour
967 votes
TRAFFORD Tony
Labour
696 votes

Electorate: 3946

Ballot papers issued: 2387

Total rejected papers: 62

Turnout: 60.49%

Whitwell (2 seats)

MUNRO Tom
Labour
(Elected) 672 votes 
RITCHIE Malcolm John
Labour
(Elected) 544 votes 
WEBSTER George Owen
Whitwell Residents Association
538 votes
MAIDEN Stuart
Independent
476 votes
MILLS Viv
Whitwell Residents Association
449 votes
STREETS Malcolm John
Independent
422 votes
ROBERTS Pete
Independent
244 votes

Electorate: 3094

Ballot papers issued: 1858

Total rejected papers: 46

Turnout: 60.05%

 

Elections & Voting contacts

  • Tel: 01246 242422
  • Email: 
    This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ELECTION RESULTS 2017

ELECTION RESULTS 2015

Go to top